Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu Hlavné menu 7 Prechod na navigáciu Hlavné menu 8 Prechod na navigáciu vodorovná

Cestovný ruch

Smerom od Popradu do Spišskej Novej Vsi sa na vrchole posledného kopca pred Spišskou Novou Vsou otvára nádherný pohľad na obec, obklopenú rozsiahlymi plochami lúk, polí i lesov. Tie tvoria skoro štyri pätiny rozlohy katastra (4 570 ha). Smižany ležia 482 m n.m. v Hornádskej kotline, v mieste, kde rieka Hornád vyteká z úzkeho koryta, lemovaného strmými skalami, do úrodnej roviny.

Svojou polohou pri vstupe do Slovenského raja na jednej strane a možnosťami poznávania pamiatok dávnej histórie na strane druhej lákajú Smižany na návštevu tohto kraja. Nájdete tu malebné dedinky, kaštiele a rozmanité historické pamiatky. Nie bezdôvodne vedie tadiaľto i Gotická cesta. Do katastrálneho územia Smižian spadá aj časť Národného parku Slovenský raj. Rekreačnými oblasťami Košiarny briežok a  Čingov - Hradisko sú Smižany jeho východnou vstupnou bránou. Značkované trasy vedú Prielomom Hornádu, na Tomašovský výhľad, Letanovský mlyn, Ihrík až k Hrdlu Hornádu. Na Kláštorisko je možné prejsť cez Sokoliu dolinu a Kláštorskú roklinu. Nemenej zaujímavé trasy vedú aj na Medvediu hlavu, Soviu skalu a Bikšovu lúku. Väčšina roklín sa nachádza v najvyššom - piatom ochrannom pásme. Prielom Hornádu, začínajúci sa hneď pri vstupe do Národného parku Slovenský raj - oblasť Čingov, spadá do tretieho ochranného pásma.

Na tomto území je koncentrovaná najvyššia biologická hodnota - chránené druhy rastlín (poniklec slovenský, kosatec bezlistý a pod.) a živočíchov (orol skalný, hlucháň, vydra riečna). Významnou archeologickou lokalitou v katastri obce je Hradisko pri Smižanoch, ktoré je dôkazom osídlenia územia už v 3. st. p.n.l.

Dnes sú Smižany s vyše 8400 obyvateľmi najväčšou obcou na Slovensku. V súťaži Dedina roka 2003 získala obec ocenenie Kandidát na víťaza a stala sa členom tzv. "Zlatého klubu". Dôkazom výrazného rozvoja obce je námestie atypického tvaru, ohraničené rímsko-katolíckym kostolom z polovice 13. storočia z východnej a modernou radnicou zo západnej strany. Kostol získal v 15. storočí architektonické prvky gotického slohu a v 18. storočí barokový interiér. Domy v jeho okolí majú zachované črty pôvodnej architektúry. Vystihuje ju zrekonštruovaný dom Soludus, ktorý je spolu s kostolom a kaštieľom z 19. storočia zapísaný v zozname pamiatkového fondu. Po stranách námestia sú vybudované polyfunkčné rodinné domy. Architektúrnym skvostom je nepochybne budova Základnej umeleckej školy D. Štraucha, za ktorú udelil Spolok architektov Slovenska jej autorskému kolektívu v r. 2004 cenu Dušana Jurkoviča. Evanjelický kostol z roku 1934 má prvky neorománskeho a neoklasicistického slohu.

Výhodná poloha v blízkosti Slovenského raja umožňuje rozvoj cestovného ruchu. Krajina s viac ako 250 km turistických chodníkov predkladá pri jej návšteve krásy prírody v každom ročnom období. Smižany boli 15 rokov sídlom neziskovej organizácie Záujmové združenie obcí Slovenský raj, založenej v roku 1992. Náplňou činnosti združenia bola starostlivosť o technické sprístupňovacie zariadenia a zabezpečenie celoročnej bezpečnosti pre turistov. Od roku 2008 sú Smižany členom Mikroregiónu Slovenský raj združujúcom 13 obcí. Obec spolupracuje s Národným parkom Slovenský raj, Horskou záchrannou službou a turistickým oddielom zabezpečujúcim značkovanie chodníkov v národnom parku.

Samotná obec, ale aj rekreačné oblasti Čing ov a  Košiarny briežok ponúkajú návštevníkom široké možnosti ubytovania, gastronomických služieb, rekreácie a oddychu.

Nachádzajú sa tu: Národopisné múzeum, cestovná kancelária, banka, pošta, zdravotnícke zariadenia, lekáreň, reštauračné a stravovacie zariadenia, hotely, penzióny, ubytovania v súkromí a chatách, autoslužby, obchody s rôznymi sortimentami, rozmanité prevádzky služieb, medziiným športovorelaxačné centrum so zameraním na squash, futbalové ihrisko s trávnatou aj asfaltovou plochou, viacúčelové ihrisko, telocvičňa pri ZŠ, fitnescentrá, sauny a pod.

Od roku 2006 je v prevádzke Informačná kancelária obce Smižany. V súčasnosti sídli v zrekonštruovaných priestoroch pôvodného kaštieľa.

Podnikatelia v oblasti cestovného ruchu, ktorých počet z roka na rok stúpa, skvalitňujú svoje služby i programy pre návštevníkov. Združenie podnikateľov v cestovnom ruchu SPIŠ v spolupráci s obcou prezentuje na medzinárodných veľtrhoch širokú paletu ponúkaných služieb i krásy Slovenského raja.

Smižany vynikajú v udržiavaní a obnove pôvodného dedinského hmotného i duchovného prostredia.

Stála expozícia národopisného múzea v Smižanoch prezentuje ľudovú kultúru stredného a dolného Spiša z konca 19. a začiatku 20. storočia so zameraním na textil, odevy a výrobu. K tradičným podujatiam v obci patria Smižianske folklórne slávnosti a jarmok, stavanie mája, katarínska či fašiangová zábava a i. Folklórna skupina Smižančanka je nositeľom ľudových piesní a zvykov už 40 rokov. Detský folklór rozvíjajú tanečný súbor Oriešok, spevácka skupina Šafolka a ľudová hudba pri ZUŠ. Obec má bohatú publikačnú činnosť, čoho svedectvom je doposiaľ 14 vydaných publikácií.

 


 

Krásy Slovenského raja

bez názvu


Autor: Smižany

bez názvu


Autor: Smižany

bez názvu


Autor: Smižany

bez názvu


Autor: Smižany


 
 
bez názvu


Autor: Smižany

bez názvu


Autor: Smižany

bez názvu


Autor: Smižany

bez názvu


Autor: Smižany


 
 
bez názvu


Autor: Smižany

bez názvu


Autor: Smižany

bez názvu


Autor: Smižany

bez názvu


Autor: Smižany


 
 

 

dnes je: 17.9.2019

meniny má: Olympia

podrobný kalendár

webygroup

Úvodná stránka