Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu Hlavné menu 6 Prechod na navigáciu Hlavné menu 7 Prechod na navigáciu Hlavné menu 8 Prechod na navigáciu vodorovná

Partnerstvá

Cezhraničná spolupráca

Poľsko
V rámci cezhraničnej spolupráce bola v roku 1997 podpísaná zmluva o spolupráci s gminou Komorniki pri Poznani vo Veľkopoľskom vojvodstve. Počiatočné výmenné stretnutia na oboch stranách na úrovni samospráv boli rozšírené o spoluprácu v oblasti kultúry, podnikateľskej sféry, športu, polície či školstva.

Folklórny súbor Smižančanka sa zúčastnil na dožinkových slávnostiach v Poľsku a na výmenu hudobná skupina z Plewisky účinkovala na folklórnych slávnostiach Smižian. V roku 2005 sa riaditeľky materských škôl zo Smižian zúčastnili medzinárodného seminára o predškolskej výchove v Poznani ako jediné zo Slovenska. Súčasťou pobytu poľských partnerov na Slovensku v roku 2006 boli aj koncerty speváckych zborov - FRANCESCO (zmiešaný spevácky zbor z Poznane), FRYGI (mandolínový súbor). Medzinárodné partnerstvo dokumentuje aj výmena skúsenosti na platforme športových oddielov či polície.

V januári 2004 bola podpísaná ďalšia zmluva o  cezhraničnej spolupráci s gminou Kamienica (Poľsko). V tom istom roku zaznamenal veľký úspech zmiešaný spevácky zbor Musica Donum na festivale v  Kamienici.

Cezhraničná spolupráca tak nabrala trojrozmerný charakter stretnutí a podujatí, ktorých snáď najvýraznejším príkladom je olympiáda školskej mládeže "Mládež bez hraníc", ktorá v roku 2010 píše už svoj 7. ročník.

Komorniki.pl
 


 

Cezhraničná spolupráca - Maďarsko

Maďarsko
Programové obdobie 2007-2013 umožňuje mestám a obciam cez Národný strategický referenčný rámec uchádzať sa o nenávratný finančný príspevok zo zdrojov Európskej únie. Dotáciu je možné požiadať tiež na program cezhraničnej spolupráce. Mesto Borsodnádasd z Maďarska o takúto spoluprácu prejavilo záujem. Oblasť, v ktorej by sme chceli spolupracovať, predstavuje "Spoločné aktivity na podporu ochrany prírodného prostredia" a oblasť riešenia odpadového hospodárstva.

Dňa 19. októbra 2011 bola delegácia maďarského partnera, vedená primátorom mesta, Ing. Kristiánom Kormosom v Smižanoch, kedy s Ing Michalom Kotradym, starostom obce, podpísali deklaráciu o spolupráci, ako podporný dokument k podávanej žiadosti. Okrem štatutárov za mesto Borsodnásad deklaráciu podpísal ešte p. Róbert Burkovics z mestského úradu Borsodnádasd a za obec Smižany poslanec Mgr. Ivan Vaško. Deklaráciou obidvaja partneri potvrdili vážny záujem o dlhodobú spoluprácu a ochotu poskytovať súčinnosť v oblastiach ochrany životného prostredia, rozvoja cestovného ruchu, vzdelávania, kultúry a športu.

Mesto Borsodnádasd má 3500 obyvateľov, leží v Borsod-Abauj - Zemplínskej župe (župné mesto Miškolc). Od obce Smižany je vzdialené 134 km južným smerom. Pred revolúciou najväčším zamestnávateľom v meste bola valcovňa plechov (4000 zamestnancov), kde polotovar dodávali zo železiarní blízkeho mesta Ózd.

 


 

dnes je: 14.10.2019

meniny má: Boris

podrobný kalendár

webygroup

Úvodná stránka